Aktualności

Wiara i rozum

Zostało napisanych tysiące artykułów o koronawirusie, pojawiły się setki „fachowców” i „doradców”, stworzono dziesiątki teorii spiskowych. Wszelkiej maści media nasycone czerwienią wlewają nam gigantyczne dawki adrenaliny powtarzającymi się tytułami: „Tak źle jeszcze nie było”, „Rekordowa ilość zakażeń”, „Największa ilość zmarłych” itp. Ten istny obłęd to jedna strona pandemii, ale łatwo się z nią rozprawić. Mój sposób jest prosty, nauczyłem się ignorować to wszystko. Omijam „przyciągające” tytuły, zatykam uszy na jakiekolwiek „sensacje” o zmowach masonerii, ataku chińskich naukowców, wszczepianiu nam mikroprocesorów i lądowaniu UFO na krakowskich Błoniach. Prawda jest taka, że historia wskaże źródło. Teraz istotne jest tylko to, że wiele osób cierpi ciężko chorując, sporo ludzi umiera.

Ogród św. Jana Nepomucena w Lisowicach

Dlaczego warto go zobaczyć? 

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym

Znana pisarka Lupe Valdes poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje… Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić.

„PIĘKNA PANI”

Wydawnictwo "NOTITIA" we współpracy z wydawnictwem "MENTORIS" przedstawia audiobook pt. „PIĘKNA PANI”.

III niedziela zwykła Niedzielą Słowa Bożego

"Ustanawiam III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego" - napisał Franciszek w Liście Apostolskim.

Nowenna Pompejańska

- „Czego Pani sobie życzy ode mnie?" – zapytała 19 sierpnia 1917 r. mała Łucja Piękną Panią w Fatimie.

A dlaczego ma być taki jak wszystkie?

20 czerwca 2019 roku, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Jak zawsze, przy większości parafii pojawiają się ołtarze. W większości te same co rok wcześniej, kolorowe, ze stałymi elementami Najświętszego Ciała, czy podobnych, od lat używanych grafik.

Kościoły Stacyjne w Krakowie – Wielki Post 2019

 

Przez cały okres Wielkiego Postu, który zaczyna się w Środę Popielcową 6 marca 2019 roku, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza wiernych do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Krakowie.

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post

„Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych” – taki tytuł nosi papieskie orędzie na tegoroczny Wielki Post.

Orędzie Papieża na 53. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Przed zagrożeniami wypływającymi ze złego korzystania z sieci społecznościowej i do budowania w internecie sieci dialogu, spotkania, strzegącej wspólnoty wolnych osób zachęcił papież Franciszek w swoim orędziu na 53. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego temat brzmi „Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). „Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot ludzkich”. W Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu będzie obchodzony 15 września.

Orędzie Papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego 2019

“Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8)

GUS: Prawie połowa Polaków codziennie się modli

Blisko 94% mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej deklaruje przynależność do wyznania religijnego. Prawie 81% uznaje się za osoby wierzące a 3% za niewierzące. Z kolei 70% modli się raz w tygodniu lub częściej. W mszach lub nabożeństwach co najmniej raz w tygodniu uczestniczy połowa mieszkańców Polski – wynika z “Badania spójności społecznej 2018” opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Orędzie Papieża Franciszka na XXXIII Światowy Dzień Młodzieży

 

Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30)

Drodzy młodzi,

Światowe Dni Młodzieży 2018 stanowią krok naprzód w przygotowaniu międzynarodowego spotkania, które odbędzie się w Panamie w styczniu 2019 roku. Ten nowy etap naszej pielgrzymki przypada na rok, w którym zwołane jest Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. To dobry zbieg okoliczności. Uwaga, modlitwa i refleksja Kościoła będą skierowane na Was, ludzi młodych, z pragnieniem zrozumienia, a przede wszystkim przyjęcia drogocennego daru, jakim jesteście dla Boga, dla Kościoła i dla świata.

Modlitwa wielkopostna w "kościołach stacyjnych" Krakowa 2018 roku

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski również w tym roku, w czasie Wielkiego Postu, zaprasza wiernych archidiecezji krakowskiej, szczególnie mieszkańców Krakowa, do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych.

Dwuletni program duszpasterski (2017-2019) – „Duch, który umacnia miłość”

 

Celem nowego programu, wchodzącego w życie w pierwszą niedzielę Adwentu, jest odkrycie Osoby Ducha Świętego, otwarcie się na Jego działanie oraz refleksja nad sakramentem bierzmowania i jego skutkami. Temat ilustrują słowa „Duch, który umacnia miłość”, zaczerpnięte z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania.